7.06.2015 - Instalarea PreaSfintitului ILARION Fagaraseanul

In urma sedintei de lucru a Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane din data de 3 iunie 2015, PreaCuviosul Parinte Arhimandrit ILARION URS, staretul Manastirii " Brancoveanu" de la Sambata de Sus, a fost ales in scaunul vacant de Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, primind titulatura de Fagaraseanul.

Slujba hirotoniei va avea loc la Manastirea :Brancoveanu" de la Sambata de Sus in zilele de 6 si 7 iunie, dupa urmatorul program:

Sâmbătă — 1700 Vecernia mare, urmată de rânduiala chemării la arhierie, apoi se continuă privegherea..

Duminică — 800 Utrenia

- 830 Mărturisirea de credință a candidatului - ipopsifierea in Biserica Mare a Manastirii.

- 900 La Altarul de vara , Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur în cadrul căreia va avea loc hirotonia întru arhiereu. După săvârșirea Sfintei Liturghi i se va înmâna noului episcop mantia de arhiereu și cârja.